jak vybrat tapetu na zeď

Před pár lety většina z nás tapety nemohla vystát. Připomínaly nám domovy našich babiček a evokovaly představu ošklivých stěn, které je potřeba schovat něčím účinnějším než jen malbou. Nyní jsou ale tapety opět v kurzu! Jak vybrat tu nejlepší tapetu na zeď? 

Jak vybrat tapetu na zeď: Krok za krokem 

 1. Materiál tapety

  Důležité aspekty při výběru jsou vlhkost místnosti, zatížení, omyvatelnost a v neposlední řadě jednoduchost lepení i potřeba skrýt nedokonalosti. 
 2. Styl tapety

  Styl by měl korespondovat s nábytkem a zbytkem vybavení pokoje, případně se stylem samotné stavby. 
 3. Barva a vzor

  Pomocí vhodných barev a vzorů můžete místnost opticky zvětšit, ozvláštnit nebo upozornit na určitou část. 
 4. Rozsah

  Zvažte, zda chcete tapetu použít na celou místnost nebo například jednu kontrastní zeď. 
 5. Množství

  Když máte vybranou tapetu i zeď, změřte, kolik metrů čtverečních budete potřebovat. Podle velikosti jedné role nakupte dostatek rolí. Dávejte pozor, aby byly ze stejné výrobní várky a neměly barevné odchylky. 

Tip: Neodečítejte okna a dveře, přebytek poslouží jako rezerva. Pokud v místnosti oken mnoho není, připočtěte k výsledku přibližně deset procent jako rezervu.  

Tapeta podle materiálu 

 • Vliesová tapeta: Snadná aplikace díky nanášení lepidla jen na stěnu 
 • Textilní tapeta: Používají se již stovky let a jsou nejluxusnější variantou 
 • Papírová tapeta: Jsou levné a nabízené v širokém spektru vzorů a barev 
 • Vinylová tapeta: Hodí se na zatěžované zdi jídelny, chodby nebo koupelny 
 • Samolepící tapety: Snadno je aplikujete, mají různé povrchové úpravy a hodí se i na dekorování nábytku 
 • Sklovláknité tapety: Jsou velmi odolné, kryjí nedokonalosti a je možné je nabarvit podle představ 

Tapeta podle stylu 

Podle stylu vašeho interiéru byste měla vybírat i styl samotné tapety. Do formálního obývacího pokoje se hodí elegantní vzory tapet vysoké gramáže. Glamour styl ocení texturu, lesk a třpyt.  

Do jednoduššího interiéru, který chcete osvěžit, můžete vybrat zajímavý potisk, například oblíbených tropických rostlin. V rustikálním stylu vyniknou těžké tapety v zemitých barvách, v moderním interiéru naopak jednodušší tapety s geometrickými vzory. 

Tapeta podle místnosti 

Tapety na zeď do obýváku nebo ložnice nemusí být zvláště odolné. Pozor si dávejte pouze za sedací soupravou a čelem postele – pokud je riziko, že se zdi budete dotýkat, vyberte tapetu, kterou lze přečistit. 

Do dětského pokoje se hodí papírové tapety. Nemají vysokou kvalitu, ale jsou levné, a proto vhodné na častou obměnu podle věku dítěte nebo jeho uměleckého nadání. Vybírat obvykle můžete ze skutečně široké nabídky dětských vzorů. 

Do předsíně, kuchyně i koupelny vybírejte tapety, které vydrží drsnější zacházení. Některé tapety jsou dokonce voděodolné a hodí se i do sprchového koutu, k vaně nebo za kuchyňskou desku. Poslouží tak jako alternativa, když nevíte, jaké vybrat obklady. 

TIP! Jak vybrat tapety do dětského pokoje, Jak vybrat tapety do ložnice

Tapeta podle dekoru 

 • Pokud máte vzory na čalounění, závěsech nebo nábytku, vyberte jednobarevnou tapetu nebo tapetu s monochromatickým vzorem 
 • Pokud kombinujete vzor na textiliích a nábytku se vzorem na zdi, vyberte na tapetu buď výrazně větší nebo menší vzor 
 • Tapeta ve výrazné barvě bez vzoru je skvělým podkladem pro dekorovaný nábytek 
 • Obecně se menší vzory používají do malých místností a větší do velkých, nemusí to být ale pravidlem – velký vzor malé místnosti dodá dramatický efekt 
 • Texturovaná tapeta dodá místnosti hloubku a ozvláštní jednoduchý interiér 

Inspirace: tapety na zeď a aktuální trendy 

Jaké jsou největší trendy v tapetách v roce 2021? 

Tapeta místo obkladů do koupelny 

Tapeta, která vypadá jako dlaždičky nebo dřevo je jedním z nejvýraznějších trendů. Můžete je nalepit do koupelny, aplikace bude jednodušší než u klasických obkladů. Za umyvadlo můžete nalepit například tapetu, která vypadá jako jednoduché bílé dlaždičky s malovaným obrazem. 

Textura do minimalistického interiéru 

Tapety s 3D geometrickým designem jsou skvělou volbou, když do místnosti nechcete přidávat další barvy, ale přesto ji chcete ozvláštnit. Textura tapety dokáže místnost zútulnit a pocitově zahřát. 

Příroda a tropické vzory 

Snaha dostat přírodu do domova je čím dál výraznější. Přírodní materiály vybíráme na nábytek, inspirujeme se v ní při plánování barevného schéma a vzory používáme i na tapetách. Vsaďte na velké listy tropických rostlin nebo tajemné lesy. 

Návrat Art Deco 

Styl Art Deco zažívá znovuzrození. Typické zářivé geometrické vzory na tmavém povrchu jsou populární v obývacím pokoji, ložnici i v předsíni. Tmavou tapetu použijte je na jednu stěnu a pověste na ni zdobené zrcadlo. Díky odrazu protější světlé stěny se tak stane centrem pozornosti. 

Květinové vzory 

Vzor drobných kvítků může působit jako od babičky z chalupy, vrací se ale do módy. Oblíbený je především v klasických interiérech s dřevěnou parketovou podlahou a vintage nábytkem. 

Praktické tipy: Jak nalepit tapetu na zeď 

Rozhodla jste se do lepení tapety pustit sama? Není to nic složitého, pokud dodržíte správný postup. Připravili jsme pro vás několik tipů, díky kterým je lepení tapet hračka. 

 1. Očistěte povrch od nečistot, starých tapet i nepravidelností. 
 2. Připravte si lepidlo na tapetování. Obvykle je třeba důkladně rozmíchat prášek v tekutině. 
 3. Nastříhejte požadovanou délku. Na tapetách bývá tahák, díky kterému víte, jaký rozestup je třeba pro návaznost vzoru. 
 4. Natřete zdi nebo tapety lepidlem (podle typu) a tapetu opatrně přiložte ke stěně. 
 5. Tapety lepte od stropu směrem k podlaze a po nalepení vyhlaďte povrch speciální stěrkou. 
 6. Tapety lepte s přesahem u rohů a podlah. Odřízněte jej odlamovacím nožíkem. 

Nejčastější otázky 

Při výběru perfektních tapet padají stále stejné dotazy, ty nejčastější jsme pro vás dali dohromady. 

Shrnutí 

Tapety jsou jedním z největších trendů v interiérovém designu roku 2021. Oživíte jimi jednoduše zařízenou místnost, velkoplošné potisky využijete místo obrazů a s jejich pomocí zvládnete i renovaci nábytku. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neutečou nové tipy a inspirace, ani exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.